Powoli wracamy do normalności- czyli gdzie możemy się wybrać po 18 maja 2020 roku

Hura ! Hura! Hura!

Czy ktoś umówił się już na wizytę u fryzjera?!
A może planujesz wypad do swojej ulubionej restauracji?
13 maja 2020 r Rząd przedstawił plan przywracania normalności na najbliższe dwa tygodnie. Bazując na najświeższych doniesieniach znów będzie można wybrać się do fryzjera, kosmetyczki czy ulubionej kawiarni.
Ale uwaga! Wciąż zachowujemy ostrożność i dbamy o zdrowie własne oraz najbliższych!

Teraz pokrótce przedstawimy jakie zasady będą obowiązywać w czasie takich wizyt:

-kiedy wybierzemy się do salonu kosmetycznego lub zakładu fryzjerskiego musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczki, rękawiczek oraz staramy się używać przedmiotów do użytku jednorazowego! Pamiętajmy też, że w trakcie trwania wizyty obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych!
Jesteś właścicielem salonu? Musisz pamiętać o zachowaniu najwyższej ostrożności zarówno dla dobra swoich pracowników jak i klientów! Pamiętaj aby każda wizyta była umówiona za pomocą środków zdalnych, z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego. Dzięki tej przerwie pracownik będzie mógł zdezynfekować stanowisko pracy i przyjąć następnego klienta, poczekalnie zostały wyłączone z użytku! Pamiętaj o odległości nie mniejszej niż 2 m między stanowiskami pracy. Zadbaj o to aby twoi pracownicy czuli się bezpiecznie, bo to wpłynie na jakość wykonywania przez nich usług, zapewnij im dostęp do rękawiczek, maseczek czy przyłbic oraz środku do dezynfekcji rąk!

– wizyty w lokalach gastronomicznych, kawiarniach czy barach będą obarczone specjalnymi obostrzeniami takimi jak limit powierzchni: czyli na 1 osobę będzie przysługiwało 4m2 a odległość między stołami musi wynosić 2 m,obsługa będzie musiała zachować dystans 1,5 metra od klienta! Ponadto stoliki będą odkażane każdorazowo po zakończonej wizycie.
Zapewne nasuwa wam się pytanie a co z maseczkami? Ściągamy je dopiero kiedy zajmiemy miejsce przy stoliku!

– podczas podróży komunikacją miejską zrobi się odrobinę tłoczniej, ponieważ Rząd wprowadził zasadę 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących) w danym pojeździe. Oznacza to, że jeśli suma miejsc wynosi 100, z czego 30 stanowią miejsca siedzące, to będzie mogło podróżować naraz 30 osób (do tej pory byłoby to 15)

– uroczystości religijne również będą mogły odbywać się w większej grupie. Od 17 maja 2020 roku na jednego uczestnika musi przypadać 10m2.

-Lubisz grać w piłkę? A może zajmujesz się tym zawodowo? Już od przyszłego tygodnia będzie można skorzystać z otwartego pełnometrażowego boiska. Trenować na nich będzie mogło maksymalnie 22 zawodników oraz 4 trenerów, gdybyśmy chcieli podzielić boisko na pół, wówczas może przebywać na nim równocześnie po 16 osób i 3 trenerów. jednak pamiętajmy, że w takim przypadku musimy w odpowiedni i bezpieczny sposób oddzielić od siebie obie drużyny.

-Działalność kulturalna i artystyczna również zostanie częściowo odblokowana. Od poniedziałku będą mogły działać kina plenerowe, wznowiona zostanie praca na planach filmowych oraz nagrania fonograficzne.

– Żłobki i przedszkola mogły być otwarte już od 6 maja, jednak większość placówek, nie była w stanie odpowiednio przygotować się na powrót dzieci do sal zabaw. Z informacji jakie pozyskujemy z doniesień medialnych wynika, że 68 katowickich placówek wyraziło gotowość do przyjęcia dzieci już od 18 maja. Ważną informacją dla wszystkich rodziców jest to, że od 25 maja 2020 roku wszystkie dzieci będą mogły wrócić do placówek wychowania przedszkolnego. Tak jak w przypadku wszelkich lokali gastronomicznych będzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Liczba dzieci w jednej grupie nie może przekroczyć 12 osób, należy zachować odpowiedni odstęp między stolikami a pracownicy powyżej 60 roku życia nadal będą musieli pozostać w domach ze względu na podwyższone ryzyko zakażenia wirusem. W placówkach będą obowiązywały nadzwyczajne środki ostrożności, jak m.in. dezynfekcja rąk, przyłbice dla personelu, mierzenie temperatury pracownikom i dzieciom, dezynfekcja zabawek i sal czy ograniczony wstęp dla rodziców. Place zabaw oraz boiska przyszkolne pozostaną zamknięte za wyjątkiem tych znajdujących się na terenie oddziałów żłobka miejskiego, wówczas na obiekcie będzie mogła przebywać tylko jedna grupa dzieci a urządzenia będą musiały zostać dezynfekowane po zakończeniu ich używania.

Mimo wszystko pamiętajmy aby zachować zdrowy rozsądek, miejmy na uwadze że im rygorystyczniej będziemy podchodzić do obowiązujących zasad tym szybciej wrócimy do normalności sprzed epidemii.

Z oczywistych względów niniejsze opracowania nie stanową porady prawnej – takiego wsparcia udzielamy indywidualnie. Jeżeli potrzebują Państwo skonsultować swoją sprawę z prawnikiem zapraszamy do kontaktu.